ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA 2017
II WINOGRADZKA PYRA

PORAŻKA IRLANDII W P6.N
To był jeden z tych meczów, z powodu których kibice na nowo potrafią zakochać się w rugby. Była niesamowita walka, ambicja, nieustępliwość, błyskotliwe akcje ofensywne i twarda obrona od której trzeszczały kości.

Irlandczycy doskonale rozpoczęli mecz, dzięki skrzydłowemu Tommy'emu Bowe, który przechwycił podanie Aureliena Rougerie i popędziła na pole punktowe już w 13. minucie. Skrzydłowy padł na pole punktowe tuż za słupami, ułatwiając podwyższenie Jonathanowi Sextonowi. Po tej akcji Francuzi zebrali się do walki. Parra wykorzystał dwa rzuty karne, ale również Sexton kopnął z podstawki i przewaga gości utrzymywała się.

W końcówce pierwszej połowy Irlandia wyprowadziła punktową akcję z niczego. Keith Earls rozpoczął ją w polu 22 metrów i podał piłkę do Tommy'ego Bowe. Skrzydłowy zostawił jednego rywala za plecami, a następnie ładnie kopnął nad obrońcą i złapał piłkę tuż przed polem punktowym. Sexton znów się nie pomylił, a jego drużyna schodziła na przerwę z wygodną przewagą.

Trójkolorowi wyszli na drugą połowę niezwykle zmotywowani, by odrobić straty do rywala. Najpierw Parra zmniejszył je o trzy punkty, a następnie zamieszanie na polu 22 metrów Irlandii wykorzystał Wesley Fofafan. Center wygrał pojedynek biegowy z Robem Kearney'em i zanurkował obok chorągiewki, zdobywając swoją trzecią "piątkę" w trzecim występie w barwach narodowych. Przy stanie 14:17, do wyrównania doprowadził Morgan Parra, który wykorzysta rzut karny.

Przed końcem losy meczu mógł jeszcze zmienić Lionel Beauxis, ale jego próba drop goala była zupełnie nieudana. Podział punktów w Paryżu oznacza, że Francuzi pożegnali się już z marzeniem o Wielkim Szlemie, a Irlandczycy nie mają żadnych szans na końcowe zwycięstwo.

Francja - Irlandia 17:17 (6:17)

Francja: Parra 12, Fofana 5
Irlandia: Bowe 10, Sexton 7

Francja: 15 Clément Poitrenaud, 14 Vincent Clerc, 13 Aurélien Rougerie, 12 Wesley Fofana, 11 Julien Malzieu, 10 François Trinh-Duc, 9 Morgan Parra, 8 Imanol Harinordoquy, 7 Julien Bonnaire, 6 Thierry Dusautoir (c), 5 Yoann Maestri, 4 Pascal Papé, 3 Nicolas Mas, 2 Dimitri Szarzewski, 1 Jean-Baptiste Poux.
Rezerwowi: 16 William Servat, 17 Vincent Debaty, 18 Lionel Nallet, 19 Louis Picamoles, 20 Julien Dupuy, 21 Lionel Beauxis, 22 Maxime Mermoz.

Irlandia: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Keith Earls, 12 Gordon D'Arcy, 11 Andrew Trimble, 10 Jonathan Sexton, 9 Conor Murray, 8 Jamie Heaslip, 7 Sean O'Brien, 6 Stephen Ferris, 5 Paul O'Connell (c), 4 Donncha O'Callaghan, 3 Mike Ross, 2 Rory Best, 1 Cian Healy.
Rezerwowi: 16 Sean Cronin, 17 Tom Court, 18 Donnacha Ryan, 19 Peter O'Mahony, 20 Eoin Reddan, 21 Ronan O'Gara, 22 Fergus McFadden.

źródło: Rugby Polska