PODSUMOWANIE FINAŁÓW OOM
W minioną sobotę zakończyły się w Łodzi finały turnieju rugby, w ramach XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W okrojonych do 6 ekip zawodach w tym roku znalazła się drużyna Posnanii.

Już sam ten fakt należy uznać za sukces, bowiem w tegorocznych eliminacjach startowało 15 ekip (choć nie wszystkie dotrwały do końca), a w grupie południowo- zachodniej, poznaniakom przyszło jesienią rywalizować z pięcioma klubami!
Posnania ostatecznie zajęła 4 miejsce, ale do upragnionego brązu brakowało naprawdę niewiele- wystarczyło… zagrać w małym finale na swoim poziomie, do jakiego przyzwyczaiła wielu kibiców łódzkich finałów, chwalących Wielkopolan za ładny styl i odważną, otwartą grę.

To jednak, co było ich domeną w „przegranym, ale dobrym” meczu przeciwko Orkanowi Sochaczew, w którym niemal do końca I połowy utrzymywał się rezultat 7:7, to co było kluczowym elementem meczu z Lechią Gdańsk (to zwycięstwo dało awans do finału o III miejsce), to co świetnie rozwinęli w ostatnim meczu eliminacyjnym ze Skrą (praktycznie deklasacja już do przerwy 31:0)- niestety zaszwankowało w meczu z nieprzewidywalną, zadziorną i ambitną Arką Gdynia. I ten mecz, najważniejszy, bo o brązowe medale Mistrzostw Polski Kadetów, mógł się ułożyć po myśli Posnanii- gdyby zaraz po szybko zdobytych pierwszych punktach (2 minuta!), z kolejnych, dogodnych sytuacji padły kolejne. Niestety na tych zawodach nasi kadeci „lubili” tracić punkty w ostatnich sekundach, a wyrównanie gdynian bardzo mocno ich podbudowało. W II połowie mecz rozpoczął się od nowa, a gdy Arka wyszła na prowadzenie, to poznaniacy byli zmuszeni gonić wynik. Ostatnie 15 minut, w tym prawie 5 minut doliczonych, pozostanie na pewno na długo w ich pamięci- nie tylko z uwagi na ofiarną i pełną determinacji walkę o wyrównanie, ale także z powodu… niedobrych rozwiązań i wyborów taktycznych.

Czwarte, czyli podobno najgorsze z miejsc jest i tak sporym osiągnięciem ekipy z dużym potencjałem, co i niekompletnej, uzupełnianej w trakcie rozgrywek, a nawet tuż przed barażem z Juvenią Kraków. Z kolei trudne do zdobycia w inny sposób doświadczenie, jakie płynie z gier finałowych, z pewnością pozwoli rozwinąć się Młodym Muszkieterom, z których połowa zostaje w tej kategorii, a część zasili już w sierpniu ekipę juniorów!